Bursa MEGİP İl Çalışma Grubu toplantısı yapıldı

Bursa MEGİP İl Çalışma Grubu toplantısı yapıldı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) kapsamında, Bursa MEGİP İl Çalışma Grubu Şubat ayı toplantısını, Bursa Ticaret Borsası(BTB)ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Toplantıya; İŞKUR İl Müdürü F. Eren Türkmen, BTB Başkan Danışmanı Can Aydoğan, BTB Genel Sekreteri Fehmi Yıldız,İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Mehmet Çiftçi, Şube Müdürü Sibel Zengin, BTSO İnsan Kaynakları Müdürü Zafer Cengiz ile İnegöl, Gemlik, Karacabey, Mustafakemalpaşa Oda ve Borsa temsilcileri katıldı.Toplantıda; MEGİP ‘in ilçelerde aktif şekilde uygulanması amacıyla bir eylem planının hazırlanmasına karar verildi. Ayrıca; toplantıda, üç firmanın toplam 105 kişilik nitelikli işgücü ihtiyacı için mesleki eğitimlerin başlatılması kararı alındı.

İşgücü piyasasının aradığı nitelikli işgücünü işverenlerin talepleri doğrultusunda formal ve uygulamalı eğitimlerle yetiştirmeyi amaçlayan MEGİP İl Çalışma Grubu; bugüne değin çok sayıda kursiyerin eğitime imkân tanımıştır. İşverenler, MEGİP eğitim taleplerini, İŞKUR’a bildirmektedir. MEGİP kapsamındaki mesleki eğitimler, formal ve pratik eğitimi içerecek şekilde en fazla 160 fiili gün olarak düzenlenmektedir. Kurs süresince eğitime katılan işsizlere günlük 77,70.-TL cep harçlığı aylık olarak İŞKUR tarafından ödenmektedir. Kurs sonucunda işverenlerin kursiyerlerin en az yüzde50’sini istihdam etmeleri gerekmektedir. MEGİP sonucunda, işverenler işe aldıkları kursiyerlerden dolayı 6111 ve 7103 sayılı ilave istihdam desteklerinden faydalanabilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş